Fotowoltaika w Katowicach — na jakie panele warto się zdecydować?

Nie da się ukryć, że odnawialne źródła energii odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę. Chodzi tutaj nie tylko o chęć życia w zgodzie z ekologią, ale także o oszczędności, jakie dzięki nim można generować. Nic zatem dziwnego, że fotowoltaika w Katowicach cieszy się tak ogromną popularnością. Osoby, które interesują się tym tematem powinny wiedzieć, że na rynku dostępne są panele, które różnią się od siebie budową, wielkością, czy materiałem wykonania. Dziś omówimy niektóre z rodzajów. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomoże podjąć Wam słuszną decyzję dotyczącą fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne — wielkość ma znaczenie

Jednym z podziałów na, który należy zwrócić uwagę, jest wielkość paneli fotowoltaicznych. Wspomniane elementy instalacji mogą być bardzo duże, średnie lub małe. Decydując się na fotowoltaikę w Katowicach właściciel domu powinien właściwie rozplanować instalację. Jest to niezwykle ważne, chociażby dlatego, że panele nie powinny być montowane po stronie dachu, na której panuje cień. Może być on rzucany nie tylko przez drzewa, ale także komin, czy antenę telewizyjną, która znajduje się na dachu.

Zazwyczaj instalatorzy proponują inwestorom mniejsze panele, ponieważ można je łatwiej rozplanować. Odpowiednie ułożenie będzie przekładało się na uzyskanie większej mocy instalacji. Czasami zdarza się jednak, że korzystniejsze dla właściciela budynku jest ułożenie większych paneli. Warto jednak mieć na uwadze, że wybierając bardzo duże moduły, trzeba liczyć się z większym ryzykiem mikropęknięć. Panele tego typu są bowiem gorzej chronione przez ramkę.

Fotowoltaika w Katowicach — z jakiego materiału wybrać panele?

Materiał wykonania paneli fotowoltaicznych to niezwykle istotna kwestia, o której nie można zapominać. Inwestor ma do wyboru panele ze samego szkła lub takie, które pokryto warstwą szkła z przodu i warstwą folii od tyłu. Decydując się na fotowoltaikę w Katowicach warto mieć na uwadze, że panele w całości wykonane ze szkła będą droższe, ale posiadają znacznie więcej zalet, niż te, które wykonano z połączenia szkła i folii.

Szkło posiada większą odporność na czynniki chemiczne i zewnętrzne niż folia. Oznacza to, że panele w 100% szklane będą znacznie trwalsze. Co więcej, są one niewrażliwe na mikropęknięcia. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że tak jak każdy produkt — posiadają także mankamenty. Panele szklane są cięższe od tych wykonanych ze szkła i folii. Nie bez znaczenia jest także fakt, że szkło łatwiej się odkleja, przez co może dojść do odsłonięcia ogniw i narażenia instalacji na szybszą korozję. W tym wypadku najbardziej narażone są panele, których nie wyposażono w ramkę. Nie należy się jednak do nich zrażać, ponieważ dobrze wykonane szklane panele fotowoltaiczne są praktycznie niezniszczalne.

(0)