Co warto wiedzieć o drewnie postarzanym?

Drewno postarzane jest jednym modnym akcentem wykończenia wnętrz. Jeśli chcesz je mieć w swoim domu, to masz dwa wyjścia, możesz zakupić gotowe postarzane deski lub wykonać je samodzielnie. Co warto wiedzieć o każdej z metod?

Gotowe postarzane deski

Fabrycznie postarzane deski powstają przez wykorzystanie środków chemicznych, które uszkadzają strukturę drewna. Takie deski następnie są barwione środkami z amoniakiem, co może potrwać nawet do 6 miesięcy. Dzięki temu można uzyskać naturalny efekt i wybrać odcień drewna. W zależności od wybranych preparatów deski mogą zostać przyciemnione lub wybielone. Najczęściej postarzane są dębowe deski ze względu na obecność sęków.

Jak wykonać samodzielnie postarzane deski?

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać efekt postarzanego drewna, to musisz w pierwszej kolejności wycyklinować podłogę. Dzięki temu usuniesz warstwę lakieru. Gdy ten zabieg zostanie przeprowadzony, to możesz w deskach wykonać tzw. mechaniczne uszkodzenia. Kolor desek można zmienić jedną z trzech prostych metod.

Olejowanie jest jedną z najprostszych metod postarzania drewna. Zabieg ten wymaga powtarzalności, co dwa lata. Z pomocą tego naturalnego preparatu można uzyskać podkreślenie usłojenia, delikatny połysk oraz podkreślenie faktury drewna. Dzięki temu powierzchnia nie elektryzuje się i nie zbiera kurzu. Metodę tą stosuje się na dużych mocno eksploatowanych powierzchniach.

Woskowanie jest metodą, która polega na przyciemnieniu lub rozjaśnieniu drewna oraz nadaje mu delikatnej barwy. Substancja ta bardzo dokładnie pokrywa szczeliny i ubytki, dzięki temu skutecznie chroni przed niekorzystnym działaniem wody.

Samodzielne wykonanie drewna postarzanego ma sens, jeśli masz już podłogę z tego materiału w domu i chcesz ją odnowić. Gdy chcesz położyć podłogę z postarzanego drewna, to warto zakupić postarzane deski.

Ługowanie polecane jest szczególnie do jasnego drewna. Preparat wydłuża trwałość podłogi. Po wyschnięciu trzeba ją pokryć olejem do jasnego drewna.

(0)