Płytki gresowe są trwalsze, odporniejsze na zarysowania i uszkodzenia oraz mało nasiąkliwe. Dlatego są tak często stosowane na balkonach czy tarasach. Ten rodzaj okładziny wymaga stosowania specjalnych zapraw klejowych.
O czym należy pamiętać podczas układanie gresu?
Układanie gresu jest bardzo podobnym procesem do układania płytek. Najpierw należy rozpocząć od prawidłowego przygotowania podłoża, które musi być starannie odkurzone – zwiększa to przyczepność kleju. Gdy podłoże nie jest równie lub ma niewielkie dziury, to zalecamy wyrównać je masą szpachlową.
Zanim przystąpisz do układania gresu, to sprawdź, czy płytki są równe, nie mają uszkodzeń i czy nie są krzywe. Zwróć uwagę, czy nie różnią się kolorem. Nawet gdy nie zauważysz różnicy w odcieniu, to warto przemieszać płytki w opakowaniach, aby uniknąć powstania na podłodze fragmentów, które różnią się kolorem. Pamiętaj, aby w miejscach widocznych stosować jak najmniej docinek oraz stopień ścieralności dostosować do przeznaczenia pomieszczenia.
Jak układać gres?
Podczas układania gresu najważniejsze jest właściwe przygotowanie i zaplanowanie prac. Duże znaczenie ma również jakość płytek. Przed ułożeniem gresu pamiętaj o odpowiednim zagruntowaniu podłoża i dobranie właściwej zaprawy. Jest kilka sposobów układania gresu:
- prosty – fugi są rozmieszczone równomiernie do krawędzi płytki;
- układ mijankowy – jest to tzw. układ w cegiełkę;
- karo;
- mieszany – duże płytki mieszane są z małymi.
Pamiętaj, że zawsze musisz kupić więcej płytek, niż wynika to z obliczeń. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas docinania płytka może pęknąć. W zależności od układu należy zakupić 5% więcej, gdy układasz płytki w układzie prostym, 10% więcej w układzie mijankowym, a aż 15% więcej, gdy układasz w karo. Oczywiście ilość odpadów jest zależna od wielkości pomieszczenia – im jest większa powierzchnia, tym najczęściej jest mniej przycinania. W przypadku małych pomieszczeń zapas płytek gresowych zawsze trzeba zwiększyć.